Förflyttningshjälpmedel


Anna Yli-Kojola
Säljrepresentant
HUS (hjälpmedel för barn), Västra och Mellersta Nyland,
Validia Rehabilitering
040 747 0025
anna.yli-kojola@haltija.fi

Mikko Hautere
Säljrepresentant
HUS (eldrivna hjälpmedel), Borgå, Åland
044 084 6680
mikko.hautere@haltija.fi

Tarja Jalovaara
Säljrepresentant
Helsingfors, Esbo, Vanda, Rinnekoti
040 900 8690
tarja.jalovaara@haltija.fi


Reetta Uuttera
Säljrepresentant
TAYS, Mellersta och Norra Österbotten
044 974 1221
reetta.uuttera@haltija.fi

Mia Kylen
Säljrepresentant
Södra Österbotten, Södra Birkaland, Reso, Åbo
044 476 2515
mia.kylen@haltija.fi

Petteri Laurila
Säljrepresentant
Egentliga Tavastland, Päijänne-Tavastland,
Eksote, Carea
0400 217 811
petteri.laurila@haltija.fi

Mia Koski
Säljrepresentant
Norra, Södra och Östra Savolax, Norra Karelen
044 476 2523
mia.koski@haltija.fi

Niina Rikberg
Säljrepresentant
Lapplands sjukvårdsdistrikt, Länsi-Pohja sjukvårdsdistrikt, Kajanalands sjukvårdsdistrikt,
Östra Norra Österbotten
044 476 2524
niina.rikberg@haltija.fi

pekka kyllonen

Pekka Kyllönen
Säljrepresentant
Vasa, Mellersta Finland
040 450 9312
pekka.kyllonen@haltija.fi

kati santi-saari

Kati Santi-Saari
Säljrepresentant
Egentliga Finland, Satakunta
044 743 4720
kati.santi-saari@haltija.fi

Outi Kariniemi
Säljrepresentant
Norra Österbotten
(hjälpmedel för barn/manuella rullstolar för vuxna)
 Västra Norra Österbotten och Mellersta Österbotten
044 476 2517
outi.kariniemi@haltija.fi